Can You Buy Nutrisystem Food, Products, Or Items Separately? I’ll Tell You

[ad_1]

The other day, I had someone ask me if you had to place a large or monthly order for Nutrisystem or if you could order the foods or products individually.  Basically she asked: “what if I only want to sample a couple of the foods to see which ones I would like?  Do I have to buy a package or can I order the items separately?” You can do this.  You just have to know where to look and, in some cases, it will cost you a lot more money to do this.  I’ll explain more in the following article.

Ordering Nutrisystem Foods Individually (And Why It’s Much More Expensive): When you log onto the company’s website, you’ll see categories for the women’s and men’s programs.  Click which is applicable for you.  Once you do, you’ll then see several other options (basic, silver, vegetarian, diabetic, etc.)  Click on any one of these.  Once you have, if you scroll all the way to the bottom of the page (in the middle) you’ll see the a la carte option.  This is where you can get the individual foods.

However, if you look closely, you’ll see that you’re paying anywhere from $1.50 (snacks) to $6.75 (dinner) per item (this averages to be about $4.12.)  The dinner menus are the most expensive.  When you are on this diet, they want you eating three meals, a snack, and a desert each day.  This will be five of the diet foods per day.  So, if you were going to purchase five of these individual meals (again, figuring the average of $4.12), you’d be spending an average of $20 per day (which is much more than twice of what you’d pay normally.)  If you were to purchase enough for the week, you’d be spending, on an average $140 per week .

Now, if you went with the basic package (which is where you get enough food to last you the whole month), you’d spend $299 (and that’s even before you take the coupons into account.)  And, if you went with the flex plan (where you take two days per week off), you’d be paying about $230. As you can see, this is a good deal cheaper.

Still, if you’re really just wanting to taste the foods and you don’t really care about the cost per meal, the option is there.  But, many people find that they get much more food on the flex plan for not much more money than placing an individual order.

Individual Food Choices For Nutrisystem: Pretty much all of the meals can be purchased individually. As an example, in the breakfast category, there are cereals, pancakes, scones, muffins, and bars which run anywhere from $2.00 – $2.95 a piece (the blueberry muffins are the most expensive.)

For lunch, there are soups, pastas, and potato dishes, etc. that run anywhere from $2.75 – $3.75. For dinner, the selection is more generous with ravioli, pizza, pepper steak, fajitas, macaroni and cheese, etc., but these items are more pricey at $4.75 – $6.00 each. 

How much your total is will depend on which types of foods you sample and how many of them there are. Sometimes, going individual just doesn’t make sense for a larger order. As I said, if you see that you’re paying a lot for the individual items, take a look at how much more you’d get with the flex plan and see if that would make more sense for you. Or, see if any of the coupons (which often change monthly) for any of the packages would be even cheaper.

[ad_2]

Source by Ava Alderman

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *